Sezon urlopowy – jak odpoczywać?

urlop

„W najbliższym czasie przebywam na urlopie, po powrocie niezwłocznie odpowiem” – informujesz, po czym wyłączasz telefon… Wyobrażasz sobie taką sytuację? Będąc na plaży narzekamy na brak Wi-fi, rezerwujemy nocleg z dostępem do Internetu, a jako bagaż w pierwszej kolejności zabieramy torbę z laptopem.

Powyższy scenariusz jest powszechnie znany a najnowsze badania wskazują, że ponad połowa z nas nie potrafi odciąć się od obowiązków nawet po godzinach pracy.

Okres urlopu to czas, w którym możemy naładować nasze baterie na nowo, a odpoczynek to coś, za czym zatęsknimy za kilka tygodni lub miesięcy.

Jak zatem odpoczywać?

  1. Zostaw pracę „za drzwiami”

Wypelnij wszelkie obowiązki zawodowe przed urlopem – zaległości mogą bardzo skutecznie zaprzątać Ci głowę i psuć wypoczynek. Pamiętaj również o najtrudniejszym zadaniu – pozostawieniu obowiązków za drzwiami firmy. Wyłącz telefon, stroń od sprawdzania poczty – nawet tej prywatnej. Jeśli koniecznie musisz kontrolować sytuację w pracy – ustal konkretne godziny, w których będziesz osiągalny pod telefonem.

 

  1. Prace domowe mogą zaczekać

Remont, wykończenie domu czy inne przydomowe zajęcia – na pewno nie pozwola Ci efektywnie wypocząć. Mimo faktu, że nie chodzisz do pracy nie zdołasz w pełni nabrać energii. Wygospodaruj choć część wolnego na relaks.

 

  1. Określ jasno swoje cele

Dobry plan to podstawa wypoczynku. Nie musisz dopracowywać w punktach każdej minuty, określ jednak cel wymarzonego urlopu. Kto jak nie Ty wie co sprawia Ci radość? Porozmawiaj o swoich oczekiwaniach z najbliższymi i wspólnie wybierzcie miejsce i formy wypoczynku.

 

  1. Zrób coś na opak

Jeśli cały rok pracujesz za biurkiem – aktywny urlop pozwoli Ci wypocząć. Postaw na ruch i uwolnij endorfiny! Jeśli natomiast pracujesz fizycznie – daj sobie chwilę na pauzę i odpocznij od aktywności.

 

  1. Pamiętaj o śnie

Nawet jeśli lubisz spędzać czas aktywnie a z urlopu chcesz czerpać jak najwięcej, pamiętaj, że zbyt mała ilość snu nie sprzyja odpoczynkowi. Podziel zatem czas pomiędzy intensywnym wypoczynkiem a błogim lenistwem. Leżenie pod chmurką z dobrą książką to wcale nie strata czasu.

To tylko kilka wskazówek na urlopowe wojaże – a wy, jaką formę wypoczynku preferujecie?:)

urlop1_2

„Miękkiego lądowania” po urlopie!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s